W projekcie przepisów implementujących dyrektywę CSRD do polskiego prawa wprowadzono obowiązek atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przez biegłego rewidenta. Projekt ten określa przypadki, w których umowa o atestację może być rozwiązana, a także kary dla atestujących sprawozdanie oraz jednostek poddających się atestacji.
Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, atestacja to usługa atestacyjna w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju grupy kapitałowej. Za wybór firmy audytorskiej, która będzie atestować sprawozdawczość o oddziaływaniu na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG), odpowiada organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki, chyba że statut, umowa czy inne wiążące jednostkę przepisy prawne stanowią inaczej. Podobnie jak w przypadku umów o badanie sprawozdania finansowego, kierownik jednostki nie może dokonywać takiego wyboru. Zabronione będzie stosowanie wszelkich klauzul umownych, które mogłyby ograniczać możliwość wyboru firmy audytorskiej na potrzeby atestacji sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Umowę o atestację pozafinansowej sprawozdawczości ESG z firmą audytorską zawrze kierownik jednostki. Koszty przeprowadzenia atestacji poniesie jednostka, której sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju będzie podlegać atestacji.
Obejrzyj webinar "Raportowanie ESG w polskim prawie" !
Rozwiązanie umowy o atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju będzie możliwe wyłącznie w przypadku wystąpienia uzasadnionych podstaw, takich jak:
Różnice w interpretacji standardów dotyczących sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju lub procedur atestacji tego sprawozdania nie mogą stanowić uzasadnionej podstawy do rozwiązania umowy o atestację.
W sytuacji rozwiązania umowy o atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju zarówno kierownik jednostki, jak i firma audytorska będą zobowiązani do natychmiastowego powiadomienia o tym fakcie Polską Agencję Nadzoru Audytowego, a w przypadku jednostek o znaczeniu publicznym również Komisję Nadzoru Finansowego. Powinno to być poprzedzone odpowiednim wyjaśnieniem przyczyn rozwiązania umowy o atestację sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju.
Kierownik jednostki w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego jest zobowiązany do:
Jeśli sprawozdanie finansowe nie zostanie zatwierdzone w wyznaczonym terminie, raport z działalności musi być opublikowany na stronie internetowej jednostki w ciągu 15 dni po upływie tego terminu, a także w ciągu 15 dni od jego zatwierdzenia.
Biegły rewident, który wystawia opinię niezgodną ze stanem faktycznym w sprawie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, podlega grzywnie czy karze pozbawienia wolności do dwóch lat, albo obu tym karom łącznie.
Ponadto, karze grzywny lub karze ograniczenia wolności podlega osoba, która:
Na podstawie dyrektywy 2014/95/UE, część przedsiębiorstw od kilku lat, w ramach sprawozdania finansowego, przedstawia dodatkowe oświadczenie dotyczące kwestii ESG. Jednak obecne przepisy prawne wprowadzają znacznie więcej wymagań w zakresie przygotowania niefinansowego sprawozdania ESG, m.in. odnośnie sporządzenia go zgodnie ze standardami oraz poddania atestacji.
Zobacz również: