Dyrektywa o rachunkowości (2013/34/UE) zmieniona dyrektywą w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD - 2022/2464) zobowiązała określone przedsiębiorstwa do umieszczenia w sprawozdaniach z działalności informacji niezbędnych do zrozumienia wpływu przedsiębiorstwa na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Rosnąca presja otoczenia (zmiany legislacyjne, świadomość społeczna, obawa przed pogorszeniem wizerunku, zmieniające się oczekiwania inwestorów i sektora finansowego) wpływa na konieczność odpowiedniego zarządzania czynnikami środowiskowymi, społecznymi oraz ładu korporacyjnego (ESG).
Dyrektywa CSRD w krótkim czasie obejmie blisko 4000 podmiotów w Polsce (źródło: "Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla Spółek", GWP, październik 2023 r.). Przepisy Unii Europejskiej oraz raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju w ciągu najbliższych kilku lat staną się obowiązkowe dla wielu podmiotów. Wyzwaniem będzie zbieranie i raportowanie większej liczby danych, o większej precyzji, które poddawane będą zewnętrznej weryfikacji (audytowi).
5 lutego 2024 r. na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, wdrażający do polskiego prawa unijne przepisy dotyczące niefinansowego raportowania ESG. Zachęcamy do zapoznania się ze streszczeniem najważniejszych zapisów projektu tej ustawy.
Wpływ przedsiębiorstwa na szeroko pojęte otoczenie można ocenić na 2 sposoby:
Peter Drucker, ekspert ds. zarządzania, powiedział, że "nie można zarządzać czymś, czego nie można zmierzyć". Dlatego też istotną rolę, szczególnie w ocenie ilościowej, odgrywają dane i oprogramowanie, dzięki którym analiza kwestii z zakresu zrównoważonego rozwoju może stać się łatwiejsza oraz bardziej skuteczna. Cyfryzacja procesów pomaga również w budowaniu zaufania wśród interesariuszy, bo dane zabezpieczone w oprogramowaniu, przetwarzane z użyciem algorytmów oraz poparte dowodami, są bardziej wiarygodne.
Warto już dziś przygotować się do nowych obowiązków, jakimi są wymagania związane z ESG:
W realizacji powyższych zadań może pomóc oprogramowanie, dzięki któremu zapewnienie spójności, porównywalności oraz rzetelności ujawnianych danych o oddziaływaniu na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny będzie łatwiejsze.
Obejrzyj webinar "Raportowanie ESG w polskim prawie" !
Jeżeli chcesz:
Zobacz również: