Europejski Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, z ang. Pollutant Release and Transfer Register (PRTR), powstał na mocy rozporządzenia (WE) nr 166/2006 (rozporządzenie PRTR) i daje obywatelom Unii Europejskiej dostęp do informacji o stanie środowiska oraz ułatwia im udział w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska.
Elementem powyższego rejestru jest Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, prowadzony przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ). Co roku przekazuje on Komisji Europejskiej sprawozdanie zawierające informacje o uwolnieniach zanieczyszczeń oraz transferach zanieczyszczeń i odpadów z instalacji PRTR w Polsce. Główny Inspektor Ochrony Środowiska uzyskuje te informacje na podstawie rocznych sprawozdań PRTR przekazywanych przez prowadzących takie instalacje i zamieszcza je na swoim portalu.
Tak zwana "instalacja PRTR" to stacjonarna jednostka techniczna, w której prowadzona jest jedna czy więcej rodzajów działalności z 65 działalności wymienionych w załączniku I do rozporządzenia 166/2006/WE oraz wszelka inna bezpośrednio związana działalność. Ma ona techniczny związek z działalnością prowadzoną w tym miejscu i może mieć wpływ na emisje oraz zanieczyszczenia.
Instalacje PRTR to prawie wszystkie instalacje IPPC wymagające pozwolenia zintegrowanego, szczególnie w sektorach:
ale również działalności takie jak:
Prowadząc instalację PRTR musisz zgłosić w sprawozdaniu do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska (WIOŚ) uwolnienia do powietrza, wód czy gleby oraz transfery zanieczyszczeń, o których mowa w załączniku II do rozporządzenia PRTR. Musisz także zgłosić transfery odpadów poza zakład, w ilości przekraczającej rocznie 2 tony odpadów niebezpiecznych lub 2000 ton odpadów innych niż niebezpieczne.
W sprawozdaniu PRTR musisz podać również informacje (o ile są dostępne) dotyczące uwolnień zanieczyszczeń ze źródeł rozproszonych oraz zanieczyszczeń uwolnionych przypadkowo.
Od 25 lutego 2022 r. prowadząc instalację PRTR masz obowiązek przekazywania rocznych sprawozdań oraz danych identyfikujących zakład, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 857).
Rozporządzenie z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń określa:
Umów darmową prezentację aplikacji Zarządzanie emisją do powietrza!
Sprawozdanie PRTR złóż do Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń przez stronę internetową: www.gios.gov.pl/prtr. Z systemu możesz korzystać po zalogowaniu, jeśli masz założone konto przypisane do konkretnego zakładu, na terenie którego znajduje się instalacja PRTR.
Sprawozdanie PRTR przekaż do WIOŚ w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Rozporządzenie PRTR było nowelizowane i od 16 marca 2022 r. (Dz. U. poz. 606) we wzorze sprawozdania obowiązkowe jest podanie wielkości produkcji (było dobrowolne) oraz nieobowiązkowe jest podanie liczby godzin pracy w roku, a także liczby pracowników, ale informacje te nie będą publicznie udostępniane.
We wzorze sprawozdania PRTR zmienił się zakres i sposób zastrzegania danych jako informacji poufnych poprzez wprowadzenie dodatkowego pola w każdej z tabel. Przy każdym zastrzeganiu podaj przyczynę nieujawnienia informacji, na podstawie której organ podejmie decyzję o uznaniu informacji za poufną.
W rozporządzeniu jest określona procedura przekazania danych niezbędnych do identyfikacji zakładu, poprzez rejestrację zakładu w Krajowym PRTR, co jest jednoznaczne z założeniem konta w tym rejestrze oraz uzyskaniem dostępu do konta.
Ponadto pojawił się przepis jednoznacznie określający, że konto w Krajowym Rejestrze Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń tworzone jest dla zakładu. Ta kwestia wymagała doprecyzowania, gdyż w poprzednim rozporządzeniu z 2009 r. nie została określona i budziła duże wątpliwości w przypadku, gdy następowała zmiana danych identyfikacyjnych zakładu w postaci zmiany prowadzącego instalację PRTR.
Zgodnie z art. 236b ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska (ustawy POŚ), prowadzący instalację PRTR, który rozpoczął jej eksploatację w poprzednim roku, musi w terminie do 31 marca przekazać do WIOŚ dane niezbędne do identyfikacji zakładu, na terenie którego jest prowadzona instalacja, obejmujące:
Prowadząc instalację PRTR masz obowiązek aktualizacji danych identyfikujących zakład niezwłocznie po zaistnieniu stanu faktycznego uzasadniającego dokonanie zmian. Możesz to zrobić (po zalogowaniu) przez wypełnienie i przesłanie do WIOŚ formularza zamieszczonego na stronie internetowej: https://www.gios.gov.pl/prtr/. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska musi je zatwierdzić (dotychczas prowadzący instalację nie miał uprawnień do samodzielnej zmiany danych identyfikacyjnych z wyjątkiem danych takich jak numer telefonu czy adres strony internetowej).
W przypadku utraty dostępu do konta w Krajowym Rejestrze Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń lub zmiany prowadzącego instalację dostęp ten możesz odzyskać za pośrednictwem WIOŚ, przez zmianę hasła do konta.
W przypadku zakończenia działalności czy zmiany parametrów instalacji powodujących, że nie kwalifikuje się już ona jako instalacja PRTR, przekaż taką informację do WIOŚ w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Powyższe obowiązki mają związek ze zmianą art. 236a-236d ustawy POŚ dotyczących PRTR, które też weszły w życie 25 lutego 2022 r., m.in.: