Wytyczne dotyczące publikacji informacji o zrównoważonym rozwoju znajdują się w art. 40d Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2464. Jednostki przygotowujące raporty o oddziaływaniu na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG) powinny podawać te informacje w wyraźnie identyfikowalnej, odrębnej sekcji sprawozdania z działalności. Taki sposób niefinansowego raportowania ESG ułatwi zarówno dostępność do informacji, jak i pozwoli uniknąć wrażenia mniejszej istotności danych dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Państwa członkowskie powinny mieć możliwość wprowadzenia wymogu, aby jednostki podlegające obowiązkom dotyczącym sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju nieodpłatnie udostępniały publicznie sprawozdania z działalności na swoich stronach internetowych. Już dziś można zapoznać się z publikowanymi raportami zrównoważonego rozwoju, które zwykle są zamieszczane w formacie PDF. Zebranie, analiza i porównanie danych z takich formatów jest jednak czasochłonne.
Z pomocą w efektywnym wykorzystaniu danych oraz informacji przychodzi transformacja cyfrowa, dzięki której dane można zbierać i gromadzić w jednym miejscu, można je łatwo "otworzyć", porównać oraz ponownie wykorzystać. Oczywiście, aby to było możliwe dane muszą być przygotowane w odpowiednim formacie.
Jednostki zobowiązane do pozafinansowego raportowania ESG sporządzają swoje sprawozdania z działalności w elektronicznym formacie raportowania, o którym mowa w art. 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2018/815. Ponadto, zgodnie z elektronicznym formatem raportowania określonym w tym rozporządzeniu, jednostki znakują swoją sprawozdawczość, w tym informacje podlegające ujawnieniu, o których mowa w art. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852.
Format przygotowania rocznych sprawozdań finansowych to rozszerzalny język znaczników hipertekstowych Extensible HyperText Markup Language (XHTML). Format ten jest czytelny dla człowieka, a jako prawnie niezastrzeżony elektroniczny format sprawozdawczy XHTML może być swobodnie używany.
W celu zapewnienia wysokiego poziomu przejrzystości oraz porównywalności sprawozdań finansowych, sprawozdania te powinny być znakowane przy użyciu rozszerzalnego języka sprawozdawczości finansowej Extensible Business Reporting Language (XBRL). Język XBRL nadaje się do odczytu maszynowego i pozwala na zautomatyzowane przetwarzanie dużej ilości informacji.
Ocena kosztów oraz korzyści przeprowadzona przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) przemawia za stosowaniem standardu Inline XBRL do umieszczania znaczników XBRL w dokumentach XHTML. Używanie języka znaczników XBRL wiąże się ze stosowaniem taksonomii do konwersji tekstu czytelnego dla człowieka na informacje nadające się do odczytu maszynowego. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych przygotował "Podręcznik sprawozdawczości zgodnej z formatem ESEF. Sporządzanie rocznych raportów finansowych w formacie ESEF".
Ujawnienia informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, przygotowane w formacie cyfrowym, będą wprowadzane do Europejskiego pojedynczego punktu dostępu (ESAP), co zostało opisane w "Wytycznych do Raportowania ESG. Przewodnik dla spółek".
Obejrzyj webinar "Raportowanie ESG w polskim prawie" !
Za kluczowy środek do osiągnięcia zielonej transformacji gospodarki Unii Europejskiej (UE), w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, a także najważniejszy element systemu finansowego uznano tzw. zrównoważone finasowanie. Aby ekologiczna transformacja gospodarki UE zakończyła się sukcesem dzięki zrównoważonemu finansowaniu, istotne jest, aby informacje związane ze zrównoważonym rozwojem przedsiębiorstw były łatwo dostępne dla inwestorów, by byli oni lepiej poinformowani przy podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji. Dlatego też publiczny dostęp do informacji finansowych i niefinansowych ma zapewnić scentralizowana platforma - ESAP.
Odpowiedzialność za wdrożenie oraz zarządzanie Europejskim pojedynczym punktem dostępu spadnie na barki unijnego organu regulacyjnego i nadzorczego rynków finansowych - ESMA. Do 10 lipca 2027 r. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych opracuje, a następnie będzie prowadzić ESAP.
Europejski pojedynczy punkt dostępu to ważny kamień milowy na drodze UE do wspierania przejrzystości, efektywności oraz integracji na rynkach finansowych. Ta nowa inicjatywa, zmierzająca do zwiększenia transparentności w sektorze biznesu i finansów, wzmocni pozycję uczestników rynku, a także ułatwi nadzór regulacyjny. Dlatego już dziś dobrze jest gromadzić dane oraz informacje, również te pozafinansowe, w formatach umożliwiających ich późniejsze wykorzystanie.
Szukasz rozwiązania odpowiadającego na Twoje potrzeby, by móc jak najlepiej przygotować się do niefinansowego raportowania ESG?
Zobacz również: